לאתר בעיברית לאתר בעיברית
מוצרים

                                                                 

האתר מאובטח בSSL שיתופי
  פסיפס
דף הבית >> מוצרים >> פסיפס
ניתן להשיג את מוצרינו בחנויות היצירה השונות
 
 
סדרה ארכיאולוגית 10 מ"מ- 1 ק"ג

סדרה ארכיאולוגית 10 מ"מ- 1 ק"ג


 
סדרה ארכיאולוגית 20 מ"מ- 1 ק"ג

סדרה ארכיאולוגית 20 מ"מ- 1 ק"ג


 
סדרה ארכיאולוגית 5 מ"מ 100 ג"ר

סדרה ארכיאולוגית 5 מ"מ 100 ג"ר


 
פסיפס בסגנון חופשי Freestyle ק"ג

פסיפס בסגנון חופשי Freestyle ק"ג


 
רובה אקרילית חולית

רובה אקרילית חולית


 
רובה אבקתית חולית

רובה אבקתית חולית


 
דבק לפסיפס

דבק לפסיפס


 
סילר לפסיפס

סילר לפסיפס


 
פסיפס מתכתי מעורב - 1 ק"ג

פסיפס מתכתי מעורב - 1 ק"ג


 
פסיפס מתכתי זהב - 500 גרם

פסיפס מתכתי זהב - 500 גרם


 
פסיפס מתכתי כסף - 500 גרם

פסיפס מתכתי כסף - 500 גרם


 
פסיפס מתכתי ברונזה - 500 גרם

פסיפס מתכתי ברונזה - 500 גרם
 

אבני פסיפס

שיבוץ אבני פסיפס ידוע ומוכר לאורך ההיסטוריה. השימוש באבנים לפסיפס מתחיל עוד ביוון העתיקה. תחילתה של אמנות הפסיפס היא בשימוש בחלוקי נחל לריצוף הבתים. בעוד בתיהם של פשוטי העם רוצפו בעפר כבוש, רוצפו בתי העשירים בחלוקי נחל צבעוניים. עם השנים התפתחה מלאכת הפסיפס ושימוש עם אבני פסיפס מסותתות החליף את חלוקי הנחל.

אבנים מסותתות לפסיפס נאספו בדרך כלל בסמוך לאזור המבנה, אך אבנים לפסיפס בצבעים מיוחדים נאספו ממקומות רחוקים יותר ואף הובאו באניות סוחר ממדינות מרוחקות.

הכנת אבני פסיפס

רצפות הפסיפס המפוארות נעשו על ידי אמנים. האמן תכנן את התמונה והשוליות סיתתו אבנים לפסיפס לפי גודל וצבע. השלב החשוב ביותר בהכנת רצפת הפסיפס היה הכנת תשתית יציבה שעליה יונחו האבנים. התשתית נבנתה משכבות שונות של אבנים ועפר מהודק. לאחר הכנת התשתית יצקו העובדים טיט לח על כל שטח הרצפה. כששכבת הטיט הייתה כמעט יבשה, סרטט האומן את קווי המתאר אשר לפיהם יונחו האבנים . אנו יודעים כי במקרים מסוימים אף צייר האומן בצבעים את תכנית הרצפה לפי צבעם של האבנים לפסיפס שיונחו בהמשך.

לאחר ששכבת הטיט יבשה, יצקו השוליות שכבת טיט טרייה לפי הציור והחלו לשבץ את אבני הפסיפס. האומן שיבץ אבני פסיפס בקטעים המורכבים יותר, ואילו השוליות שיבצו אבנים בקטעים הפשוטים יותר ובמוטיבים החוזרים לאורך הפסיפס.

מלאכת שיבוץ הפסיפס ארכה זמן רב. מחישוב והשוואה לעבודות כיום, מניחים שקצב שיבוץ אבני פסיפס הוא כ-200 אבנים בשעת עבודה. אולי הקצב נשמע מהיר, אך בכדי להבין את משמעות הדבר נערוך חישוב קל:

רצפות פסיפס בבתי עמידים בתקופות העתיקות הכילו מעל מליון אבני פסיפס. עובד ממוצע משבץ כ-2000 אבנים ביום ומכאן שהוא זקוק ל500 ימי עבודה בכדי לשבץ פסיפס לרצפה שלמה. נכון כי רצפת הפסיפס לא שובצה על יד אדם אחד, וכמו שאמרנו, האומן שיבץ אבנים לפסיפס בקטעים המורכבים יותר והשוליות שיבצו בקטעים הפשוטים יותר, אך עדיין נדרשו מספר חודשים לשיבוץ רצפת פסיפס אחת.

עם השנים התפתחה מלאכת הפסיפס והחלו לקום בתי יוצר אשר בהן שובצו אבני פסיפס והובאו אל הבית כשטיחים מוכנים.

אם עד עתה, שובצו האבנים לפסיפס בטכניקה ישירה בלבד, משלב זה מתפתחת הטכניקה ההפוכה, בה משובצות האבנים על יריעות בד:

תמונת הפסיפס צוירה כתמונת ראי על גבי יריעות בד. אבני הפסיפס הודבקו אל הבד בעזרת שרף או כל חומר דביק אחר. בסיום שיבוץ האבנים אל הבד, גולגל הבד כשטיח, ונפרש על שכבת הטיט הרכה ברצפת הבית. לאחר מספר שבועות, יבש הטיט והבד הוסר מעל אבני פסיפס.

השלב האחרון בעבודה הוא ליטוש רצפת פסיפס. ליטוש אבני פסיפס נעשה על ידי שפשוף בעזרת אבן קשה על אבני פסיפס עד שהתקבלה רצפה חלקה ואחידה.

לייבסיטי - בניית אתרים